O Firmie


          Firma organmistrzowska Krzysztofa Jakubowskiego, zajmująca się montowaniem, remontami, intonowaniem i strojeniem organów istnieje od roku 1984. Jest firmą z rodzinnymi tradycjami. Pradziadek Aleksander(pracował przy budowie i remontach organów prawdopodobnie od ok. 1900 roku) dziadek Czesław(od 1920 roku) i ojciec Wiesław (od 1946 roku) Krzysztofa byli organmistrzami, najprawdopodobniej zawód ten wykonywali także jego dawniejsi przodkowie. Obecny właściciel firmy miał, więc, u kogo zgłębiać tajniki sztuki organmistrzowskiej, które obecnie stara się przekazywać synowi Wiesławowi.


          Pradziadek Krzysztofa Aleksander pracował w firmie Dominika Biernackiego w Dobrzyniu nad Wisłą, którą później przeniesiono do Warszawy.

          Czesław Jakubowski dziadek Krzysztofa Jakubowskiego pracował w firmie Dominika Biernackiego do 1935 roku, później firmę przejął Stefan Truszczyński gdzie dziadek pracował do 1939 roku. Budował organy między innymi we Lwowie w kościele Św. Elżbiety, który to kościół ufundowali polscy kolejarze. Pracował również przy budowie organów w Poznaniu w kinie "Słońce" w okresie wyświetlania niemych filmów, Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zdjęcia które znajdują się powyżej wykonano w latach 1950-1952 przy budowie organów w Archikatedrze we Wrocławiu. Po wojnie 1945 roku dziadek zaczął sam robić remonty organów, jednak w 1946 roku Wacław Biernacki zaczął szukać ludzi do firmy i wtedy dziadek i ojciec Krzysztofa zaczęli pracować u Biernackiego w Warszawie, gdzie dziadek przepracował do emerytury.


          Ojciec Krzysztofa Wiesław uczył się sztuki organmistrza w firmie Wacława Biernackiego w Warszawie, fachu intonatora stroiciela uczył się pod okiem Pana Włodarskiego i Rafalskiego, a później przekazywał całą swoją wiedzę synom Krzysztofowi i Mirosławowi w firmie Truszczyński, gdzie pracował głównie jako intonator stroiciel. Krzysztof od 9 roku życia zaczął się powoli uczyć zawodu organmistrza, asystując swojemu ojcu przy budowach i remontach organów. Od 1970 roku zaczął pracować w firmie Truszczyński w Warszawie, gdzie w 1983 roku zdobył tytuł Mistrza, a w 1984 roku otworzył własną firmę organmistrzowską. Syn Krzysztofa Wiesław również od najmłodszych lat asystował i uczył się zawodu organmistrza pod okiem ojca i dziadka. Obecnie razem z ojcem prowadzą firmę organmistrzowską.

          Na początku działalność naszej firmy była głównie skupiona na oferowaniu swoich usług w Polsce, jednak z biegiem lat dzięki fachowemu wykonywaniu wszelkich prac przy organach rozszerzyliśmy nasze usługi na inne kraje Europy. Od kilkunastu lat przygotowujemy instrumenty do koncertów organowych.


          Wiesław Jakubowski ojciec Krzysztofa pracował głównie w zawodzie stroiciela organów i jest uważany za jednego z najlepszych fachowców w tej dziedzinie w kraju. Pracował między innymi przy organach w Częstochowie na Jasnej Górze, oraz Bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny, Krakowie w Bazylice Mariackiej, Sanktuarium Męczeństwa Św. Stanisława na Skałce, oraz Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku - Oliwie, Kościele Garnizonowym we Wrocławiu.

   

          Krzysztof Jakubowski pracował między innymi przy organach w Częstochowie na Jasnej Górze, Krakowie w Sanktuarium Męczeństwa Św. Stanisława na Skałce, oraz Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, Katedrze pw. Św. Mikołaja w Bielsku-Białej, Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej, Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierzowskiej w Rajczy.

          Od początku istnienia firmy po dzień dzisiejszy Krzysztof Jakubowski jest zrzeszony w Cechu Rzemiosł Różnych w Żywcu.